Jak przygotować siebie oraz swój rower do jazdy w zimę i o czym pamiętać przed wyjściem na śnieg?

Zima to raczej czas odpoczynku dla wielu kolarzy, tym bardziej, że na zewnątrz panuje niezbyt przyjazna aura, a większość ziemi pokrywa biały puch, czyli śnieg. Nic więc dziwnego, że zimą widzimy bardzo mało kolarzy, którzy zamiast tego skupiają się m.

in. na utrzymaniu formy poprzez różne inne aktywności jak bieganie czy pływanie.

Nadejście zimy nie oznacza jednak, że powinniśmy schować rower i nasz sprzęt, bo jak się okazuje, nawet zimową porą roku można jeździć jednośladem. Najpierw trzeba jednak odpowiednio przygotować rower, a następnie także siebie.

Jeśli chodzi o rower to tutaj można pokusić się o dokładny przegląd i serwis, a więc przede wszystkim czyszczenie, wymiana smarów i zastosowanie środków wzmacniających na ramę i inne części. Warto także zainwestować zimą w specjalne opony z kolcami, dzięki czemu znacznie łatwiejsza stanie się jazda po śniegu – choć według ekspertów wystarczą również opony wykonane z miękkiej gumy, które charakteryzować się będą agresywnym bieżnikiem.

Rower to jednak nie wszystko, bo trzeba też jeszcze odpowiednio się ubrać na niskie temperatury. Ubranie trzeba dobrać tak, aby zapewniało nam nie tylko ciepło, ale również komfort i swobodę poruszania się.

Dobrym pomysłem będzie więc na przykład strój narciarski, który nie pozwoli nam zmarznąć, ale też nie doprowadzi do przegrzania organizmu. Ważne jest również stosowanie kremów do twarzy, aby zapobiec odmrożeniom – kremem można też posmarować palce u nóg czy kolana.