Jak udoskonalić technikę jazdy na rowerze, czyli jakie ćwiczenia do doskonalenia techniki pedałowania?

Mogłoby się wydawać, że pedałować na rowerze jest łatwo i jest to dość prosta sprawa, jednak okazuje się, że technikę pedałowania można doskonalić, dzięki czemu jazda na rowerze staje się nie tyle łatwiejsza, co po prostu efektywniejsza. Bardzo ważna jest tzw.

kadencja, a więc liczba pełnych obrotów pedałami w trakcie jednej minuty jazdy – od niej zależy wiele, choć eksperci podpowiadają, że na szybkość pedałowania wpływa znacznie więcej czynników, w tym m.in.

teren i jego ukształtowanie czy kierunek wiatru, dlatego też w zasadzie nie istnieje idealna, uniwersalna kadencja, która sprawdzi się we wszystkich warunkach. Dlatego też zaleca się naukę jazdy w różnych kadencjach, dzięki czemu będziemy przygotowani na wiele sytuacji.

Samą technikę pedałowania można natomiast trenować na wiele różnych sposobów. Jednym z takich ćwiczeń jest kręcenie tylko jedną nogą, które według wielu jest najlepszym ćwiczeniem techniki pedałowania, choć oczywiście jeśli ma zadziałać to musi zostać poprawnie wykonane.

Można także robić popularny młynek, a więc jazdę na bardzo wysokiej kadencji, gdy musimy wykonać grubo ponad sto obrotów na minutę. Dobrym pomysłem będzie też kręcenie większych okręgów pedałami.

Wszystkie te ćwiczenia powinny sprawić, że nasza technika się polepszy, a co za tym idzie jazda na rowerze stanie się dla nas po prostu bardziej efektywna – tym bardziej, że odpowiednia technika pedałowania może pozwolić nam zaoszczędzić sporo sił.