Jakie czynniki należy brać pod uwagę przy wyborze odpowiedniego siodełka?

Mogłoby się wydawać, że wybór siodełka do roweru to całkiem łatwa sprawa i w zasadzie niezbyt ważna kwestia, ale okazuje się, że jest wręcz przeciwnie. Wybór jest całkiem spory, ale wiele osób wciąż nie wie, czym się tak właściwie kierować i dochodzi do wszystkiego na zasadzie prób i błędów.

Okazuje się tymczasem, że sprawa siodełka to po prostu kwestia indywidualna dla większości kolarzy, dlatego też bardzo ważne jest wybrać odpowiednie dla siebie siodełko, w którym to przecież będziemy spędzać długie godziny w trakcie jazdy. Dobrze więc, aby było dla nas wygodne i do nas dopasowane – co jednak powinniśmy wziąć pod uwagę? Zdaniem ekspertów najważniejsza jest szerokość, którą trzeba dostosować po prostu do swojej anatomii.

Drugi czynnik to oczywiście długość, co również jest ważne z takiego powodu, że niektórym kolarzom bardzo często zdarza się zmieniać pozycję na siodełku w trakcie jazdy. Wtedy najlepszym rozwiązaniem będzie nieco dłuższe siodełko, dzięki któremu będziemy mogli zająć różne pozycje w zależności od tego, po jakim terenie akurat jedziemy lub też w jaki sposób chcemy jechać.

Kolejne czynniki to m.in.

wysokość siodełka czy jego twardość, a także wyściółka w nim zastosowana oraz pręty, a raczej materiał, z którego to są wykonane. Jeśli chodzi o wyściółkę to jej wypełnienie powinno być raczej umiarkowane, gdyż dzięki temu – przynajmniej według ekspertów – siodełko będzie znacznie wygodniejsze podczas dłuższych podróży rowerem.