Kolarstwo szosowe czy górskie – co wybrać i jak o tym zdecydować?

Kolarstwo szosowe czy górskie – ten dylemat mają wszyscy ci, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z rowerem. A zacząć można z różnych powodów, wszak jazda na rowerze jest bardzo dobra dla ducha i dla ciała, wpływając pozytywnie na cały nasz organizm. Zarówno jednak kolarstwo szosowe, jak i górskie ma swoje zalety i wady, dlatego też wybór nie jest łatwy – tym bardziej, jeśli nie mamy jeszcze za sobą bagażu doświadczenia i nie wiemy tak w zasadzie, co będzie nam się bardziej podobało.

Można więc na początek spróbować obu tych dyscyplin i po jakimś czasie postawić na jedną, kiedy wybór będzie już znacznie łatwiejszy. Zdaniem ekspertów najważniejsze jest jednak odpowiedzieć sobie po prostu na kilka zasadniczych pytań i rozwiązać kilka kwestii, zanim przejdziemy do zakupu odpowiedniego roweru i sprzętu. Przede wszystkim chodzi tutaj o to, ile czasu jesteśmy w stanie poświęcić na treningi, ale też ile pieniędzy chcemy przeznaczyć na uprawianie danej dyscypliny.

Trzeba też powiedzieć sobie, czy nasze treningi będą wiązać się tylko i wyłącznie z jazdą dla przyjemności, czy też może ze startami w zawodach, co wiąże się z dodatkowymi kosztami na m.in. dojazd czy zakwaterowanie, ale też może się z nawiązką zwrócić, jeśli uda nam się startować z sukcesami.

Kolarstwo szosowe jest dla osób, które lubią jeździć w grupie, podczas gdy górskie wymaga od nas zjeżdżania po górskich szlakach, a więc częstych wyjazdów właśnie w góry. Warto więc dowiedzieć się najpierw, co nas tak właściwie kręci.