Od czego zależy efektywność jazdy na rowerze – co wpływa na naszą wydajność podczas jazdy?

Być wydajnym kolarzem to znaczy po prostu dobrze i szybko jeździć. Nie osiągniemy tego jednak, jeśli nie będziemy potrafili efektywnie wykorzystywać naszej pracy podczas jazdy, nawet jeżeli będziemy cechować się siłą, wytrzymałością, świetną kondycją czy bardzo dobrym sprzętem.

Na naszą wydajność podczas jazdy może mieć wpływ wiele czynników. Już sam rower znacząco się do tego przyczynia – pojazd powinien być bowiem dobrze dobrany do jazdy, a do tego odpowiednio dostosowany do jego użytkownika, m.

in. pod względem wysokości siodełka czy ustawienia kierownicy, które mają na kolarza bardzo duży wpływ podczas samej jazdy.

Dobrej wydajności nie osiągniemy również bez odpowiedniej diety, dzięki której przygotujemy nasz organizm do niemałego przecież wysiłku, jakim jest jazda na rowerze. Zdaniem ekspertów bardzo ważna jest także koncentracja, której nie może nam zabraknąć podczas jazdy – mowa tutaj nie tylko o koncentracji na otoczeniu i jak najmocniejszymi skupieniu się na otoczeniu, ale także o pewnych psychicznych uwarunkowaniach, dzięki którym będziemy potrafili poradzić sobie na przykład ze zmęczeniem.

Dodatkowo, niezwykle istotna wydaje się być również odpowiednia technika jazdy czy odpowiednia pozycja przyjęta na rowerze – dzięki temu łatwiej będzie nam się bowiem pokonywało kolejne kilometry, a do tego znacznie lepiej będziemy mogli rozporządzać naszymi siłami. Eksperci podpowiadają też, że do efektywnej jazdy trzeba umieć w pełni wykorzystać korzyści, jakie płyną z tzw.

przerzutek.