Rodzaje rowerów, czyli jak wybrać odpowiedni dla siebie jednoślad?

Każdy początkujący spotyka się z tym samym dylematem – jaki rodzaj kolarstwa wybrać i na jaki rower postawić. Wybór jest szeroki, dlatego też decyzja nie jest łatwa, a to przecież właśnie od tej decyzji zależy to, co tak właściwie będziemy trenować. Jakoś jednak zacząć trzeba, dlatego na początek warto przynajmniej mieć pojęcie, co do tego, jakie grupy wyróżniamy. Warto zacząć sprawdzanie od rowerów szosowych, które różnią się m.in. materiałem, z jakiego są wykonane, co wpływa m.

in. na ich wagę, ale też choćby ramą czy wyposażeniem, które można dopasować do swoich potrzeb. Kolejną grupą są rowery górskie, wśród których mamy m.in. rowery ze sztywnym tyłem, a więc bez tylnego amortyzatora, jak i rowery, które taki amortyzowany tył posiadają. Do grupy rowerów górskich mogą należeć także jednoślady przeznaczone typowo do zjazdów czy do podjazdów, ale też tzw.

rowery freeride. Istnieją także rowery przydatne podczas trekkingu, a więc podczas wędrówek, gdzie czasami pewien etap naszej podróży pokonujemy właśnie na rowerze. Innym rozwiązaniem są rowery crossowe, które wykorzystamy do szybkiej jazdy po różnego rodzaju płaskich terenach – stąd też wszystkie te opcje różnią się przede wszystkim wyposażeniem. Można również postawić na tzw. rowery miejskie, które sprawdzą się doskonale podczas jazdy po mieście, na przykład wtedy, kiedy korzystamy z niego jak ze środka transportu do pracy. Z pewnością nie użyjemy go natomiast w zawodach, bo tutaj swoje zastosowanie mają rowery z zupełnie inną specyfikacją.