W jaki sposób dobrze zadbać o swój sprzęt kolarski?

O każdy sprzęt pomagający nam uprawiać sport trzeba dbać i nie inaczej jest w przypadku rowerów – potrzebna jest odpowiednia konserwacja i serwisowanie naszego jednośladu, jeśli chcemy się nim cieszyć przez długi czas i nie mieć problemów z różnego rodzaju usterkami. Dodatkowo, dzięki temu zwiększamy po prostu nasze bezpieczeństwo, gdyż z zadbanym rowerem mamy znacznie mniejsze szanse na to, że sprzęt nas zawiedzie. W jaki sposób zadbać więc o swój pojazd? Warto przede wszystkim utrzymywać rower w czystości, a w razie dużych zabrudzeń regularnie go czyścić – wtedy należy pamiętać o tym, by takie czyszczenie przeprowadzić ścierką, gąbką i szczotką, uważając na wypłukanie olejów czy smarów.

Regularne nakładanie smarów jest zresztą równie ważne, podobnie jak zabezpieczenie się na wypadek nieszczęśliwych wypadków w trakcie podróży – dlatego też zawsze warto jest mieć ze sobą m.in. urządzenie służące naprawie łańcucha czy też łatki, które pomogą z przebitą oponą.

Należy także pamiętać o regularnym sprawdzaniu elementów łożyskowych. Części lakierowane roweru można pokryć różnego rodzaju środkami pielęgnacyjnymi, natomiast w przypadku elementów łożyskowych skorzystamy właśnie ze smarów. Bardzo ważny jest także sposób przechowywania naszego roweru, gdyż należy chronić go przed wilgocią, a najlepiej także kurzem, który bardzo łatwo dostaje w zasadzie we wszystkie najmniejsze zakamarki jednośladu.

Eksperci radzą więc, aby w przerwach od korzystania z roweru zawiesić go w miejscu, które będzie suche i przewiewne.