W jaki sposób poprawić swoją szybkość, czyli trening szybkości dla kolarza

Szybkość to jedna z najważniejszych cech, jakie powinien posiadać kolarz, jeśli chce się bić o zwycięstwa i wygrywać na różnego rodzaju zawodach. Jednak dość trudno jest zdefiniować, co to tak właściwie znaczy, że kolarz jest szybki – wszak zawody nie zawsze wygrywa najszybszy kolarz, ale raczej ten, który umiejętnie pojedzie cały wyścig, dobrze rozłoży siły i na koniec przyjedzie na metę jako pierwszy. Można jednak powiedzieć, że pomaga w tym szybka jazda podczas zjazdów czy na płaskim terenie, jak również dobra jazda pod górę.

To wszystko wiąże się z umiejętnością pedałowania nawet przy bardzo wysokiej kadencji. Kadencja to oczywiście liczba pełnych obrotów, jakie kolarz wykonuje pedałami w ciągu jednej minuty. Im wyższa kadencja, tym tych obrotów jest więcej – a jeśli zawodnik będzie potrafił utrzymać właśnie taką wysoką kadencję to wtedy jego jazda będzie efektywna i będzie on mógł dobrze rozkładać swoje siły.

Istnieje wiele różnych ćwiczeń, które pomagają kolarzom poprawić nie tylko technikę jazdy, która notabene także wpływa na jego szybkość, a raczej po prostu płynną jazdę po różnych terenach, ale też pomagają utrzymać wysoką kadencję. Można więc na przykład wykonywać tzw. przyspieszenia – ćwiczenie polega na tym, by co jakiś czas zwiększać kadencję do maksimum.

Można również pedałować tylko jedną nogą lub też wykonywać sprinty, które przecież przydają się m.in. przy zaciętym finiszu.

Warto pamiętać o tym, że tylko dzięki treningowi rzeczywiście poprawimy naszą technikę i szybkość.