Zadbaj o bezpieczeństwo, czyli porady dotyczące bezpiecznej jazdy na rowerze

Bezpieczeństwo podczas jazdy na rowerze jest jedną z najważniejszych rzeczy, o jakich powinniśmy pamiętać, zanim wsiądziemy na rower. Z jednej strony wszyscy doskonale wiedzą, co robić, aby nie doszło do nieszczęśliwych wypadków, ale z drugiej strony te cały czas się zdarzają, dlatego też o pewnych zasadach powinniśmy nie tylko wiedzieć, lecz również się do nich stosować.

Nieszczęśliwy wypadek może zdarzyć się każdemu, nawet najbardziej doświadczonemu kolarzowi, więc bardzo ważne, aby jak najbardziej zminimalizować ryzyko jakiegoś nieszczęścia. Pierwsza i podstawowa zasada dotyczy oczywiście kasku, który chroni naszą głowę i dlatego też powinien być jednym z najważniejszych elementów wyposażenia każdego miłośnika rowerów.

Bardzo ważne jest też zawsze dokładnie sprawdzać stan roweru, aby nie okazało się, że w trakcie jazdy coś nie działa, tak jak powinno, a co za tym idzie możliwy jest na przykład upadek. Jeśli natomiast decydujemy się na jazdę po trudnym, górskim terenie to w tym przypadku powinniśmy przede wszystkim dobrze zaplanować sobie całą trasę.

Warto też zabrać ze sobą choćby małych rozmiarów apteczkę i telefon komórkowy, który w razie problemu posłuży nam jako środek kontaktu ze światem. Wszystko zdaje się więc sprowadzać do zdrowego rozsądku, który zdecydowanie powinniśmy mieć przy wsiadaniu na rower.

Trzeba bowiem jeździć z głową, aby ryzyko nieszczęśliwego wypadku było jak najmniejsze, a nasza jazda zakończyła się w najlepszy możliwy sposób, czyli bezpiecznym powrotem do domu.